UG

UG STAFF LIST – 2019-20

  1.  Rev. Msgr. Leslie Moras- Episcopal Vicar
  1. Rev. Dr. Bernard Prakash Barnis-Rector
  1. Fr. Maria Xavier-Vice Rector
  1. Rev. Fr. Roxan Thomas Baros-Campus Administrator
  1. Dr. Ruth Shantha Kumari T.-Principal
  1. Dept. of English
  2.   Ms. Mary Punidavalli.S
  3.   Sr. Vimal Angeline
  4.   Mr. William Joseph.J
  5.   Ms.Kabirani
  6.   Mr. Clarence V Fernandes
  7.   Mr. Arvind Kispotta
  8.   Alwin Pavan G
  1.   Dept. of Kannada
  2.   Mr. A.T. Sadebose
  3.    Mrs. Mary Niveditha

III     Dept. of Hindi

  1.   Dr. Poornima A. P.

IV     Dept. of Malayalam

  1.   Mr. Babu P.

V       Dept. of French

  1.     Fr. Saji

VI     Dept. of History

  1.   Dr. Prakash Arulappa
  2.   Dr. Prashanth D.A

    VII      VII    Dept. of Economics

  1.   Ms. Sujatha Devi
  2.   Dr. Praveen Saldanha
  3.   Ms. Sowmyashree M 

VIII   Dept. of Sociology

  1.   Dr. Sowmya P
  2.   Ms.Rashmi Vincia

IX   Dept. of Christianity

  1.   Sr.Mary Gonsalves 

X   Dept. of Commerce

  1.  Dr. Reena Francis
  2.  Mr. Sandesh D’Souza
  3.  Dr. Sunil D’Souza
  4.  Ms. Helen De Rozario
  5.  Ms. Juhie Singh P
  6.  Mrs. Amreen Kousar
  7.   Ms. Anjeline Theresa Lobo
  8.   Ms. Supritha.R
  9.   Ms. Arshiya Khanum
  10.   Ms. Malini.B.M 

XI   Dept. of Management

  1.   Mr. Chandan Nandihal S
  2.   Ms. Deepa V
  3.   Ms. Antonette Monica

XII Dept. of Physics

  1. Ms. Shobana Thomas
  2. Dr. Jeyaseelan S.
  3. Mr. Nagaraj Urs M.
  4. Mr. Thomas Gunaseelan (Dep.)
  5. Mr. M. Subramanyam (Dep.)
  6. Mr. Eliezer Vishwas

XIII     Dept. of Chemistry

  1. Dr. Alphonsus D’Souza
  2. Ms. Agnes Sylvia D’Souza
  3. Dr. Ravi J.D. Saldanha
  4. Mr.R. Britto Dominic Rayan
  5. Ms.Bindu Noronha
  6. Ms. Archana Priyanka Mendonca
  7. Ms. Blessy George
  8. Ms. Divya P
  9.  Ms. Nishmitha
  10. Ms. Ann Rachel Anthraper

XIV     Dept. of Biochemistry

  1. Ms. Lydia Vandana
  2. Ms. Noelin Renita Ross

XV      Dept. of Mathematics

  1.   Mr. Vidhyadhar Sanjay Nair
  2.   Ms.Shruthi Menezes
  3.   Mr. Mahith D’Souza
  4.   Mr. Kiran Kumar M

XVI     Dept. of Computer Science

  1. Ms. Gloriya Priyadarshini
  2. Ms. Syeda Masarath
  3. Ms. Archana A.
  4.  Mrs. Harinakshi
  5.  Mr. Ebnazer James
  6.   Ms.Reena Mol .VU
  7.   Ms.Rohini.M.V
  8.   Mr. Ranjith J
  9.   Ms. Manasa E

XVII    Dept. of Electronics

  1. Mr. Kunal A

XVIII Dept. of Botany

  1.   Ms.Dorothy.P
  2.   Ms. Jeevitha Saldanha
  3. Ms. Preethi Pereira
  4. Mr. Yashwanth  V M
  5. Mr. Wasim Pasha 

XIX     Urdu

  1. Ms. Fathimunnisa

XX Dept. of Tamil

  1. Dr. Seetha R.

XXI Dept. of Microbiology

  1.   Ms. Syeda Farhana
  2.   Ms. Uzma Bathool

XXII Dept. of Biotechnology

  1. Ms. Naziya Habeeb M
  2. Ms. Milagris Antonius 

XXIII Communication &Journalism

  1.  Ms. Nisarga M N 

XXIV Dept. of Psychology

  1. Mr. Ginson George.
  2. Ms. Vaishnavi Kulkarni

XXV Dept. of Social Work

  1. Ms. Deepthy M.J
  2. Mr. Matthew C
  3. Ms.Anjum Aliya

XXVI Dept. of Environmental Sc.

Ms. Uzma Bathool

XXVII Dept. of Tourism and Hotel    Management

  1.   Mr. Paul Iruthayaraj
  2.   Ms. Rini Brown     

XXVIII Dept. of Food and Nutrition

  1. Ms Mary Irene J

XXIX Dept. of Library

92.Mr. Ronald Prakash Cutinha

XXX Dept. of Physical Education

93  Ms. Peria Nayagammal S

XXXI Dept. of Zoology

94   Mrs. Cecilia N.A. D’souza

95   Ms. Neena P K

96  Mrs.Mary Sofia.I

97   Ms. Sangeetha M D

XXXII  Dept. of Criminology & Forensic Sc.

98    Mr. Francis Devasahayam B 

XXXIII Dept. of Political Science

99    Mr.Anand

100     Ms.Panchama S N 

XXXIV Dept. of Life Skill

101       Ms.  Mary P Kurian

102    Mr. Seby Maveli

103    Mr. Jacob Chandy